Afera w Senacie. Kto lobbował na rzecz hipermarketów?

Dziś w Krakowie odbyła się konferencja zorganizowana przez Wiesława Jopka, szefa Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej, Janusza Kowalskiego, szefa Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości oraz Janusza  Strzebońskiego prezesa Małopolskiego Porozumienia Organizacji Gospodarczych.

Do udziału w konferencji zaproszono Prezesa Polski Razem Zjednoczonej Prawicy Jarosława Gowina, szefową małopolskich struktur Polski Razem Jadwigę Emilewicz oraz Grzegorza Piątkowskiego przewodniczącego krakowskiej PRZP.

Środowisko izb przedsiębiorców zauważyło, że  z Ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym zniknął przepis ograniczający „rozmieszczanie obiektów handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 400 mkw.”  Na początku lipca rząd skierował do Sejmu projekt Ustawy o rewitalizacji, nie proponując przy tym żadnych korekt obecnego prawa. Zmiany pojawiły się dopiero 23 lipca w Sejmie. Podczas prac sejmowych komisji: Infrastruktury, Polityki Społecznej i Rodziny oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, któryś z posłów postulował wykreślenie z Ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym przepisu ograniczającego „rozmieszczanie obiektów handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 400 metrów kwadratowych”. Poprawka przeszła i znalazła się w projekcie ustawy przekazanym do dalszych prac. Posłowie niczego nie zauważyli  i przyjęli ustawę w zmienionej formie. Sytuacja powtórzyła się w Senacie.  Jaki jest tego skutek? Do tej pory do budowy marketu niezbędny był plan miejscowy, czyli zgoda lokalnego samorządu. A co nas czeka teraz? „Zmiana w Ustawie doprowadzi do niepohamowanego rozwoju hiper- i supermarketów, likwidacji mikro-, małych i średnich firm rodzinnych zajmujących się handlem i usługami, wzrostu bezrobocia – ostrzega Wiesław Jopek, szef Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej.

Jarosław Gowin jest oburzony zaistniałą sytuacją. Jestem parlamentarzystą od 10 lat i muszę powiedzieć, że przez te 10 lat byłem świadkiem wielu przypadków lobbowania, ale chyba żadna z tych prób nie była tak skandaliczna jak przypadek o którym mówią Panowie prezesi – podkreślał Prezes Polski Razem.  „Tutaj doszło- nie waham się użyć tego słowa bardzo drastycznego- do  prób zniszczenia polskiego handlu” – mówił Gowin. Prezes Polski razem zapewniał, że gdyby okazało się ze koalicja rządowa nie uchyli tej ustawy i ta ustawa  została  uchwalona w tak skandalicznej formie to Zjednoczona Prawica zwróci się z apelem do pana Prezydenta  aby zawetował ustawę.

Wczoraj szesnaście izb przedsiębiorców zrzeszonych w Małopolskie Porozumienie Organizacji Gospodarczych  wystosowało protest do Premier Ewy Kopacz i marszałek Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, w którym domagają się wyjaśnienia tejże sprawy.

Materiał KW Prawo i Sprawiedliwość